  • STTA12006TV1
STTA12006TV1
advertisement
Manufacturer No:
STTA12006TV1
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STTA12006TV1
Package:
ISOTOP
Datasheet:
STTA12006TV1
Description:
Standard Rectifier Diode 2 Independent Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 60A 600V-DC 2-Element ISOTOP Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
STTA12006TV1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    120A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STTA120
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X4
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 480V
  • Power Dissipation
    120W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.75V @ 60A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Surge Current
    500A
  • Application
    HIGH VOLTAGE ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    60A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    80 ns
  • Peak Reverse Current
    200μA
  • Reverse Voltage
    600V
  • Diode Configuration
    2 Independent
  • Recovery Time
    45 ns
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ISOTOP
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Series
    TURBOSWITCH™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Max Operating Temperature
    150°C