  • STTH2002CG-TR
STTH2002CG-TR
advertisement
Manufacturer No:
STTH2002CG-TR
HK JDW NO:
761-STTH2002CG-TR
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
STTH2002CG-TR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STTH2002CG-TR
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Current Rating
    30A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STTH2
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 10A
  • Forward Current
    20A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Max Surge Current
    90A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    1.25V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Reverse Recovery Time
    27 ns
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    90A
  • Reverse Voltage
    200V
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    90A