  • STU6N60M2
STU6N60M2
advertisement
Manufacturer No:
STU6N60M2
HK JDW NO:
761-STU6N60M2
Datasheet:
STU6N60M2
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 1.2 Ω @ 2.25A, 10V ±25V 232pF @ 100V 13.5nC @ 10V 600V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Quantity:
In Stock : 1390
Step5Bar-code shipping tag
STU6N60M2
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    MDmesh™ II Plus
  • Part Status
    Active
  • Base Part Number
    STU6N
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    60W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    60W
  • Turn On Delay Time
    9.5 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.2 Ω @ 2.25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    232pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    4.5A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    13.5nC @ 10V
  • Rise Time
    7.4ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±25V
  • Fall Time (Typ)
    22.5 ns
  • Turn-Off Delay Time
    24 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    4.5A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    25V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    650V
  • Height
    6.2mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    2.4mm