  • SUD19P06-60L-E3
SUD19P06-60L-E3
advertisement
Manufacturer No:
SUD19P06-60L-E3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
HK JDW NO:
880-SUD19P06-60L-E3
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
SUD19P06-60L-E3
Description:
Trans MOSFET P-CH 60V 19A 3-Pin(2+Tab) DPAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SUD19P06-60L-E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-252, (D-Pak)
  • Weight
    1.437803g
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    TrenchFET®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    60mOhm
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    2.7W Ta 46W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    2.7W
  • Turn On Delay Time
    8 ns
  • FET Type
    P-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    60mOhm @ 10A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1710pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    19A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    40nC @ 10V
  • Rise Time
    9ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    30 ns
  • Turn-Off Delay Time
    65 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    19A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Input Capacitance
    2.7nF
  • Drain to Source Resistance
    60mOhm
  • Rds On Max
    8.7 mΩ
  • Height
    2.39mm
  • Length
    6.73mm
  • Width
    6.22mm