  • SUF15J-E3/73
SUF15J-E3/73
advertisement
Manufacturer No:
SUF15J-E3/73
HK JDW NO:
884-SUF15J-E3/73
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
SUF15J-E3/73
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.8V @ 1.5A -55°C~150°C 10μA @ 600V Tape & Box (TB) DO-201AA, DO-27, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
SUF15J-E3/73
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Number of Pins
    20
  • Supplier Device Package
    GP20
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Base Part Number
    SUF15
  • Output Voltage
    32V
  • Number of Channels
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.8V @ 1.5A
  • Forward Current
    60mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    50A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1.5A
  • Forward Voltage
    1.8V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    1.5A
  • Reverse Recovery Time
    35 ns
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    50A
  • Reverse Voltage
    600V
  • Input Current
    50mA
  • Recovery Time
    35 ns
  • Isolation Voltage
    5kV