  • SZBZX84C36LT3G
SZBZX84C36LT3G
advertisement
Manufacturer No:
SZBZX84C36LT3G
HK JDW NO:
598-SZBZX84C36LT3G
Datasheet:
SZBZX84C36LT3G
Purchasing and Inquiry
SZBZX84C36LT3G Overview
A reverse leakage current of 50nA @ 25.2V is required to supply this electrical device.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 36V.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
SZBZX84C36LT3G Features
reverse leakage current of 50nA @ 25.2V
50nA @ 25.2V is the maximum voltage (Tol)
SZBZX84C36LT3G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZBZX84C36LT3G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZBZX84C36LT3G
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Impedance
    90Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 25.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    36V
  • Zener Voltage
    36V