  • SZBZX84C6V2LT3G
SZBZX84C6V2LT3G
advertisement
Manufacturer No:
SZBZX84C6V2LT3G
HK JDW NO:
598-SZBZX84C6V2LT3G
Datasheet:
SZBZX84C6V2LT3G
Purchasing and Inquiry
SZBZX84C6V2LT3G Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 3μA @ 4V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (6.45%).A maximum reverse leakage current is reached at 3μA.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.
SZBZX84C6V2LT3G Features
reverse leakage current of 3μA @ 4V
3μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
SZBZX84C6V2LT3G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZBZX84C6V2LT3G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZBZX84C6V2LT3G
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±6%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    BZX84C6V2
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    10Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Reference Voltage
    6.2V
  • Zener Voltage
    6.2V
  • Voltage Tol-Max
    6.45%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    6%