  • SZMM3Z22VT1G
SZMM3Z22VT1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMM3Z22VT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SZMM3Z22VT1G
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
SZMM3Z22VT1G
Purchasing and Inquiry
SZMM3Z22VT1G Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 50nA @ 15.4V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5.67%.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device should be operated with a 5mA working test voltage.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.To ensure that this device operates properly, diode is recommended that the reverse test voltage be set to 15.4V.
SZMM3Z22VT1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 15.4V
50nA @ 15.4V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
SZMM3Z22VT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMM3Z22VT1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMM3Z22VT1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    55Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 15.4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    55Ohm
  • Reference Voltage
    22V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    22V
  • Zener Voltage
    22V
  • Voltage Tol-Max
    5.67%
  • Working Test Current
    5mA
  • Reverse Current-Max
    0.05μA
  • Reverse Test Voltage
    15.4V