  • SZMM5Z15VT1G
SZMM5Z15VT1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMM5Z15VT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SZMM5Z15VT1G
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
SZMM5Z15VT1G
Purchasing and Inquiry
SZMM5Z15VT1G Overview
A reverse leakage current of 50nA @ 10.5V is required to supply this electrical device.50nA is the maximum reverse leakage current.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
SZMM5Z15VT1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 10.5V
50nA @ 10.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
SZMM5Z15VT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMM5Z15VT1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMM5Z15VT1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Impedance
    30Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 10.5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Zener Voltage
    15V
  • Voltage Tolerance
    5%