  • SZMM5Z3V3T1G
SZMM5Z3V3T1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMM5Z3V3T1G
HK JDW NO:
598-SZMM5Z3V3T1G
Datasheet:
SZMM5Z3V3T1G
Purchasing and Inquiry
SZMM5Z3V3T1G Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 5μA @ 1V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 10mA.900mV @ 100mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
SZMM5Z3V3T1G Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 10mA
SZMM5Z3V3T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMM5Z3V3T1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMM5Z3V3T1G
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±6.1%
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    MM5Z3V3
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    95Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 100mA
  • Power - Max
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    95Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.3V
  • Zener Voltage
    3.3V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Zener Current
    10mA
  • Height
    500μm
  • Length
    1.3mm