  • SZMMQA5V6T1G
SZMMQA5V6T1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMMQA5V6T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SZMMQA5V6T1G
Package:
SC-74, SOT-457
Datasheet:
SZMMQA5V6T1G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SZMMQA5V6T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74, SOT-457
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    6
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, MMQA
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Depth
    1.5mm
  • Base Part Number
    MMQA
  • Pin Count
  • Number of Elements
    4
  • Working Voltage
    3V
  • Leakage Current
    2μA
  • Power Dissipation-Max
    0.225W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    5.32V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    3A 8/20μs
  • Clamping Voltage
    8V
  • Peak Pulse Current
    3A
  • Reverse Standoff Voltage
    3V
  • Peak Pulse Power
    150W
  • Direction
    Unidirectional
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Breakdown Voltage
    5.6V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    3V
  • Number of Unidirectional Channels
    4
  • Length
    3mm