  • SZMMSZ11T1G
SZMMSZ11T1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMMSZ11T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SZMMSZ11T1G
Package:
SOD-123
Datasheet:
SZMMSZ11T1G
Purchasing and Inquiry
SZMMSZ11T1G Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 8V is required.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5%.A maximum reverse leakage current is reached at 100nA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.
SZMMSZ11T1G Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
SZMMSZ11T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMMSZ11T1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMMSZ11T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    MMSZ11
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    20Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    11V
  • Zener Voltage
    11V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Height
    1.25mm
  • Length
    2.84mm
  • Width
    1.8mm