  • SZMMSZ13T1G
SZMMSZ13T1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMMSZ13T1G
HK JDW NO:
598-SZMMSZ13T1G
Datasheet:
SZMMSZ13T1G
Purchasing and Inquiry
SZMMSZ13T1G Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 8V is required.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 5% is set.Reverse leakage current reaches a maximum of 100nA.This device should be operated with 5mA as the working test voltage.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.
SZMMSZ13T1G Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
SZMMSZ13T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMMSZ13T1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMMSZ13T1G
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Base Part Number
    MMSZ13
  • Impedance
    30Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Reference Voltage
    13V
  • Zener Voltage
    13V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%