  • SZMMSZ24T1G
SZMMSZ24T1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMMSZ24T1G
HK JDW NO:
598-SZMMSZ24T1G
Datasheet:
SZMMSZ24T1G
Purchasing and Inquiry
SZMMSZ24T1G Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 50nA @ 16.8V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 5% is set.Reverse leakage currents can reach 50nA.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
SZMMSZ24T1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 16.8V
50nA @ 16.8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
SZMMSZ24T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMMSZ24T1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMMSZ24T1G
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Base Part Number
    MMSZ24
  • Impedance
    70Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 16.8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    70Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    24V
  • Zener Voltage
    24V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Height
    1.25mm
  • Length
    2.84mm
  • Width
    1.8mm