  • SZMMSZ24T3G
SZMMSZ24T3G
advertisement
Manufacturer No:
SZMMSZ24T3G
HK JDW NO:
598-SZMMSZ24T3G
Datasheet:
SZMMSZ24T3G
Purchasing and Inquiry
SZMMSZ24T3G Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 50nA @ 16.8V.Voltage (Tol) is limited to 5%.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 24V.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.
SZMMSZ24T3G Features
reverse leakage current of 50nA @ 16.8V
50nA @ 16.8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
SZMMSZ24T3G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMMSZ24T3G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMMSZ24T3G
  • Max Power Dissipation
    500mW
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    70Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 16.8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    70Ohm
  • Reference Voltage
    24V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    24V
  • Zener Voltage
    24V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C