  • SZMMSZ4V7T1G
SZMMSZ4V7T1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMMSZ4V7T1G
HK JDW NO:
598-SZMMSZ4V7T1G
Datasheet:
SZMMSZ4V7T1G
Purchasing and Inquiry
SZMMSZ4V7T1G Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 3μA @ 2V.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A maximum reverse leakage current is reached at 3μA.This device must be operated with the working test voltage set to 5mA.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
SZMMSZ4V7T1G Features
reverse leakage current of 3μA @ 2V
3μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
SZMMSZ4V7T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMMSZ4V7T1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMMSZ4V7T1G
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Base Part Number
    MMSZ4V7
  • Impedance
    80Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 2V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Reference Voltage
    4.7V
  • Zener Voltage
    4.7V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%