  • SZMMSZ6V2T1G
SZMMSZ6V2T1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMMSZ6V2T1G
HK JDW NO:
598-SZMMSZ6V2T1G
Datasheet:
SZMMSZ6V2T1G
Purchasing and Inquiry
SZMMSZ6V2T1G Overview
A reverse leakage current of 3μA @ 4V is required to supply this electrical device.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 3μA is the maximum.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
SZMMSZ6V2T1G Features
reverse leakage current of 3μA @ 4V
3μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
SZMMSZ6V2T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMMSZ6V2T1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMMSZ6V2T1G
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Base Part Number
    MMSZ6V2
  • Impedance
    10Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Reference Voltage
    6.2V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    6.2V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%