  • SZNZ3F10VT1G
SZNZ3F10VT1G
advertisement
Manufacturer No:
SZNZ3F10VT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SZNZ3F10VT1G
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
SZNZ3F10VT1G
Description:
DIODE ZENER 10V 800MW SOD323FL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SZNZ3F10VT1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±6%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.8W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 10mA
  • Power - Max
    800mW
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Reference Voltage
    10V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    10V
  • Voltage Tol-Max
    6%
  • Working Test Current
    5mA