  • SZNZ8F6V8MX2WT5G
SZNZ8F6V8MX2WT5G
advertisement
Manufacturer No:
SZNZ8F6V8MX2WT5G
Manufacturer:
onsemi
HK JDW NO:
598-SZNZ8F6V8MX2WT5G
Package:
2-XDFN
Datasheet:
Description:
6.8V ZENER STANDARD TOLERANCE IN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SZNZ8F6V8MX2WT5G
  • Mounting Type
    Surface Mount, Wettable Flank
  • Package / Case
    2-XDFN
  • Supplier Device Package
    2-X2DFNW (1x0.6)
  • Mfr
    onsemi
  • Operating Temperature
    -65°C ~ 150°C (TJ)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, NZ8F
  • Tolerance
    ±5%
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500 nA @ 3.5 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900 mV @ 10 mA
  • Power - Max
    250 mW
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.8 V