  • SZNZ9F2V4T5G
SZNZ9F2V4T5G
advertisement
Manufacturer No:
SZNZ9F2V4T5G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SZNZ9F2V4T5G
Package:
SOD-923
Datasheet:
SZNZ9F2V4T5G
Purchasing and Inquiry
SZNZ9F2V4T5G Overview
A reverse leakage current of 50μA @ 1V is required to supply this electrical device.Zeners have a zener current of 5mA, so their design is highly flexible.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.In order to ensure full functionality of this device, it is recommended that the reverse voltage be 50μA.
SZNZ9F2V4T5G Features
reverse leakage current of 50μA @ 1V
50μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 5mA
SZNZ9F2V4T5G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZNZ9F2V4T5G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZNZ9F2V4T5G
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-923
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Impedance
    100Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    2.4V
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    5mA