  • T16C157K100EZSS
T16C157K100EZSS
advertisement
Manufacturer No:
T16C157K100EZSS
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-T16C157K100EZSS
Package:
Axial, Can
Datasheet:
T16C157K100EZSS
Purchasing and Inquiry
T16C157K100EZSS Overview
There is a ripple current setting of 2.1A on the capacitor.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 1.6Ohm @ 120Hz as their resistance.This capacitor leaks current 3μA.
T16C157K100EZSS Features
2.1A is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 3μA in this capacitor
T16C157K100EZSS Applications
There are a lot of Vishay Sprague T16C157K100EZSS applications of tantalum capacitors.
  • Industrial control units
  • Telecom infrastructure
  • Computer
  • Industrial
  • General purpose
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Consumer
  • General low power DC/DC and LDO
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
T16C157K100EZSS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    T16
  • Size / Dimension
    0.390Diax0.766L 9.90mmx19.46mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Wet Tantalum
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Dielectric
    Tantalum
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.6Ohm @ 120Hz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    2.1A
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Diameter
    9.52mm
  • Length
    19.46mm