  • T97Z476M050ESA
T97Z476M050ESA
advertisement
Manufacturer No:
T97Z476M050ESA
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-T97Z476M050ESA
Package:
3024 (7660 Metric)
Datasheet:
T97Z476M050ESA
Purchasing and Inquiry
T97Z476M050ESA Overview
Capacitor ripple current is set to 1100mA.Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 240mOhm.This capacitor leaks current 0.0235mA.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.06.
T97Z476M050ESA Features
1100mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0235mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
T97Z476M050ESA Applications
There are a lot of Vishay Sprague T97Z476M050ESA applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics / military / space
  • ABS
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • Military / aerospace
  • Industrial control units
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
T97Z476M050ESA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Manufacturer Size Code
    Z
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.252 6.40mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    COTS
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    3024 (7660 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    TANTAMOUNT®, T97
  • Size / Dimension
    0.299Lx0.236W 7.60mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    240mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Leakage Current
    0.0235mA
  • Ripple Current
    1100mA