  • T9AS1L12-24
T9AS1L12-24
advertisement
Manufacturer No:
T9AS1L12-24
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-T9AS1L12-24
Package:
Datasheet:
T9AS1L12-24
Description:
Electromechanical Relay SPST-NO 30A 24VDC 660Ohm Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
T9AS1L12-24
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    26.024862g
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    T9A
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin, PCB
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Depth
    27.4mm
  • Current Rating
    30A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    277V
  • ELV
    Non-Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    277V
  • Max Current Rating
    30A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Coil Resistance
    660Ohms
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    277VAC -Max
  • Coil Current
    37.5mA
  • Release Time
    15ms
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Contact Rating (Current)
    30A
  • Coil Power
    900mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Coil Insulation
    Class F
  • Contact Voltage Rating (AC)
    277V
  • Height
    20.4mm
  • Length
    32.5mm
  • Width
    27.4mm