  • T9GV2L24-24
T9GV2L24-24
advertisement
Manufacturer No:
T9GV2L24-24
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-T9GV2L24-24
Package:
Datasheet:
T9GV2L24-24
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V
Step5Bar-code shipping tag
T9GV2L24-24
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Termination Style
    PC Pin, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Contact Form
    SPST-NC (1 Form B)
  • Coil Resistance
    640Ohm
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Switching Voltage
    480VAC -Max
  • Coil Current
    37.5mA
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Contact Rating (Current)
    20A
  • Must Release Voltage
    2.4VDC