  • T9S0162003DH
T9S0162003DH
advertisement
Manufacturer No:
T9S0162003DH
Manufacturer:
Powerex Inc.
HK JDW NO:
614-T9S0162003DH
Package:
TO-200 Variation
Datasheet:
Description:
SCR PHASE CTRL MOD 1600V 2000A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
T9S0162003DH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    TO-200 Variation
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    O-CXDB-X3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    140°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Number of Elements
    1
  • RMS Current (Irms)
    3.142kA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.6kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    25456A 27000A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    3142A
  • Structure
    Single
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1600V
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    2000A
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    1600V