  • TA79L12F(TE12L,F)
TA79L12F(TE12L,F)
advertisement
Manufacturer No:
TA79L12F(TE12L,F)
Manufacturer:
Toshiba
HK JDW NO:
4669-TA79L12F(TE12L,F)
Package:
Datasheet:
TA79L12F(TE12L,F)
Description:
Fixed PMIC
Quantity:
In Stock : 11062
Step5Bar-code shipping tag
TA79L12F(TE12L,F)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Tape and Reel
  • JESD-609 Code
    e2
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    FLAT
  • Number of Functions
    1
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-F3
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Polarity
    Negative
  • Power Dissipation-Max
    500mW
  • Power Dissipation
    500mW
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    6.5mA
  • Accuracy
    4 %
  • Voltage - Output
    -12V
  • Output Voltage 1
    12V
  • Min Input Voltage
    -35V
  • Max Input Voltage
    -35V
  • Dropout Voltage
    1.7V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.7V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Output Voltage Accuracy
    4 %
  • Load Regulation-Max(%)
    0.225%
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.25%
  • Width
    2.5mm