  • TBJB475K035CRSB0024
TBJB475K035CRSB0024
advertisement
Manufacturer No:
TBJB475K035CRSB0024
HK JDW NO:
66-TBJB475K035CRSB0024
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
4.7μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1.5Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0016mA Tape & Reel (TR) Molded
Step5Bar-code shipping tag
TBJB475K035CRSB0024
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365/8
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Size Code
    1411
  • Leakage Current
    0.0016mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    1.9mm
  • Length
    3.5mm