  • TBP02P1-381-07BE
TBP02P1-381-07BE
advertisement
Manufacturer No:
TBP02P1-381-07BE
Manufacturer:
CUI Devices
HK JDW NO:
207-TBP02P1-381-07BE
Package:
Datasheet:
TBP02P1-381-07BE
Description:
Bulk 0.150 3.81mm Blue 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets TBP02P1-381 Polyamide (PA66), Nylon 6/6 Nickel Copper Alloy
Quantity:
In Stock : 1042
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TBP02P1-381-07BE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TBP02P1-381
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    7
  • Color
    Blue
  • Pitch
    0.150 3.81mm
  • Insulation Height
    0.441 11.20mm
  • Termination Style
    Screw - Leaf Spring, Wire Guard
  • Number of Levels
    1
  • Contact Mating Finish
    Nickel
  • Voltage - UL
    300V
  • Wire Gauge or Range - AWG
    16-28 AWG
  • Current - UL
    8A
  • Voltage - IEC
    250V
  • Torque - Screw
    0.2 Nm (1.7 Lb-In)
  • Positions Per Level
    7
  • Plug Wire Entry
    180°
  • Wire Gauge or Range - mm²
    1.5mm2
  • Wire Strip Length
    7mm
  • Current - IEC
    7A