  • TBPS0R332J410H5Q
TBPS0R332J410H5Q
advertisement
Manufacturer No:
TBPS0R332J410H5Q
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-TBPS0R332J410H5Q
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
TBPS0R332J410H5Q
Purchasing and Inquiry
TBPS0R332J410H5Q Overview
NTC thermistors comes in the package of a Tape & Reel (TR). It is included in 0402 (1005 Metric) as a convenience. To make NTC thermistors work, the resistance tolerance is ±5%. In order to ensure reliable performance, NTC thermistors should be set to -55°C~125°C. It should be noted that these NTC thermistors have a total of 2 terminations. In order to make the NTC thermistors function properly, the 2 pins must be connected. Unlike other electronic components, the electronic component can absorb power dissipation of 0.035W. NTC thermistors have a maximum power dissipation of 35mW.
TBPS0R332J410H5Q Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
TBPS Series
Operating Temperature: -55°C~125°C
3.3kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.035W
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
TBPS0R332J410H5Q Applications
There are a lot of Taiyo Yuden TBPS0R332J410H5Q NTC Thermistors applications.
  • Heating systems
  • CD players
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Battery packs
  • Electronic Thermometers
  • Refrigeration
  • Automotive Electronics
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Liquid Level Sensing
  • Water heaters
Step5Bar-code shipping tag
TBPS0R332J410H5Q
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    TBPS
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    3.3kOhm
  • Terminal Finish
    NOT SPECIFIED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    35mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.035W
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance in Ω @ 25°C
    3.3k
  • B Value Tolerance
    ±3%