  • TC33X-2-304G
TC33X-2-304G
advertisement
Manufacturer No:
TC33X-2-304G
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-TC33X-2-304G
Package:
Datasheet:
TC33X-2-304G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TC33X-2-304G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Trimpot® TC33 - Open Frame
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.150 x 0.142 Face x 0.047 H 3.80mmx3.60mmx1.20mm
  • Tolerance
    ±25%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    300kOhms
  • Max Operating Temperature
    120°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Base Part Number
    TC33X
  • Termination Style
    J Lead
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Height
    1.1938mm
  • Length
    3.81mm
  • Width
    2.9972mm