  • TC86K-1-105
TC86K-1-105
advertisement
Manufacturer No:
TC86K-1-105
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-TC86K-1-105
Package:
Datasheet:
TC86K-1-105
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TC86K-1-105
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Trimpot® TC86 - Open Frame
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.303 x 0.268 Face x 0.446 H 7.70mmx6.80mmx11.33mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    1MOhms
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    0.3W
  • Power Rating
    300mW
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Base Part Number
    TC86K
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Height
    7.6962mm
  • Length
    6.8072mm
  • Width
    6.096mm