  • TC86P-1-503
TC86P-1-503
advertisement
Manufacturer No:
TC86P-1-503
HK JDW NO:
103-TC86P-1-503
Package:
Datasheet:
TC86P-1-503
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.3W PC PIN TOP
Step5Bar-code shipping tag
TC86P-1-503
  • Series
    Trimpot® TC86 - Open Frame
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.303 x 0.268 Face x 0.279 H 7.70mmx6.80mmx7.10mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    50kOhms
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    0.3W
  • Power Rating
    300mW
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Base Part Number
    TC86P
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Height
    7.5946mm
  • Length
    7.6962mm
  • Width
    6.8072mm