  • TCG103U015N2L
TCG103U015N2L
advertisement
Manufacturer No:
TCG103U015N2L
HK JDW NO:
192-TCG103U015N2L
Package:
Axial, Can
Datasheet:
TCG103U015N2L
Description:
TCG 10000μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 4.634A 1.000Diax2.625L 25.40mmx66.68mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
TCG103U015N2L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TCG
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.000Diax2.625L 25.40mmx66.68mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10000μF
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    38mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    4.634A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.634A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.28A @ 2.4kHz
  • Diameter
    25.4mm
  • Height
    66.7mm