  • TCH35P150RJ
TCH35P150RJ
advertisement
Manufacturer No:
TCH35P150RJ
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-TCH35P150RJ
Package:
TO-220-2
Datasheet:
TCH35P150RJ
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 150Ohm, Thick Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TCH35P150RJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TCH
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.400Lx0.175W 10.16mmx4.44mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    150Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    350V
  • Additional Feature
    RATED POWER IS DISSIPATED USING HEAT SINK
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    35W
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Max Power Dissipation
    35W
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    4.83mm
  • Lead Length
    13.7mm
  • Lead Spacing
    5.08mm
  • Lead Diameter
    860 μm
  • Size Code
    4017
  • Height
    15.0114mm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm
  • Thickness
    4.82mm