  • TCJY227M010R0040E
TCJY227M010R0040E
advertisement
Manufacturer No:
TCJY227M010R0040E
HK JDW NO:
66-TCJY227M010R0040E
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCJY227M010R0040E Overview
For high efficiency, you should maintain the 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Capacitance is 220μF when it operates.A voltage of -55°C~105°C is used to power the device.High efficiency is enabled by the voltage rating of 10V.In addition to its 0.079 2.00mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
TCJY227M010R0040E Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 220μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 10V
TCJY227M010R0040E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJY227M010R0040E applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJY227M010R0040E
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Molded
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    220μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    Y
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm