  • M550B128K040BT
M550B128K040BT
advertisement
Manufacturer No:
M550B128K040BT
HK JDW NO:
417-M550B128K040BT
Package:
M55 Module
Datasheet:
M550B128K040BT
Purchasing and Inquiry
M550B128K040BT Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 20mOhm @ 100kHz.It operates with the capacitance of 1200μF.An AC voltage of -55°C~105°C powers it.With a voltage of 40V, high efficiency is possible.Operating at [0.520 13.20mm°C]°C seated height makes it stable.
M550B128K040BT Features
a 20mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 1200μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 40V
M550B128K040BT Applications
There are a lot of KEMET M550B128K040BT applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M550B128K040BT
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    2.051Lx1.992W 52.10mmx50.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    1200μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.20mm