  • T520V157M006ATE045
T520V157M006ATE045
advertisement
Manufacturer No:
T520V157M006ATE045
HK JDW NO:
417-T520V157M006ATE045
Purchasing and Inquiry
T520V157M006ATE045 Overview
The part's ripple current is determined to be 4.6A.For optimum efficiency, ESR should be kept at 45mOhm @ 100kHz.In this case, it supports a leakage current of 95μA.150μF is the capacitance of the device.In order to ensure that it is reliable, it operates at a voltage rated DC of 6.3V.There is a voltage rating of 6.3Vv - Rated AC.Voltage - Rated AC is -55°C~105°CV.This machine can operate at a maximum height of [0.075 1.90mm°C] when seated.
T520V157M006ATE045 Features
4.6A ripple current
a 45mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 95μA
with a capacitance of 150μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520V157M006ATE045 Applications
There are a lot of KEMET T520V157M006ATE045 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520V157M006ATE045
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Voltage - Rated AC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    95μA
  • Ripple Current
    4.6A
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm