  • T540B336K006AH8510
T540B336K006AH8510
advertisement
Manufacturer No:
T540B336K006AH8510
HK JDW NO:
417-T540B336K006AH8510
Purchasing and Inquiry
T540B336K006AH8510 Overview
For high efficiency, you should maintain the 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Capacitance 33μF governs its operation.The voltage is -55°C~125°C - Rated AC power.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 6.3V.The product has a maximum height seated of 0.083 2.10mm°C which makes it stable to operate.
T540B336K006AH8510 Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 33μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T540B336K006AH8510 Applications
There are a lot of KEMET T540B336K006AH8510 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540B336K006AH8510
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm