  • TCNL336M016R0200E
TCNL336M016R0200E
advertisement
Manufacturer No:
TCNL336M016R0200E
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCNL336M016R0200E
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Purchasing and Inquiry
TCNL336M016R0200E Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 200mOhm @ 100kHz.It is capable of supporting leakage currents of 0.0528mA.Capacitance is 33μF when it operates.16V needs to be supplied with rated (DC) voltage (Urdu) to function correctly.An AC voltage of -55°C~85°C powers it.With a voltage of 16V, high efficiency is possible.In addition to its 0.039 1.00mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
TCNL336M016R0200E Features
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.0528mA
with a capacitance of 33μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 16V
an AC voltage of -55°C~85°C
the voltage rating of 16V
TCNL336M016R0200E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCNL336M016R0200E applications of tantalum polymer capacitors.
  • Tablets
  • Power supplies
  • Smart phone
  • Notebook
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
TCNL336M016R0200E
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCN J-CAP
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    16V
  • Additional Feature
    ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
  • Capacitance
    33μF
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0528mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    L
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm