  • M550B757M075AS
M550B757M075AS
advertisement
Manufacturer No:
M550B757M075AS
HK JDW NO:
417-M550B757M075AS
Package:
M55 Module
Datasheet:
M550B757M075AS
Purchasing and Inquiry
M550B757M075AS Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 20mOhm @ 100kHz.The capacitance is 750μF when it operates.There is a voltage of -55°C~105°C on the AC rated power supply.75V voltage allows for high efficiency.It has a maximum seated height of 0.520 13.20mm°C, which enables stable operation.
M550B757M075AS Features
a 20mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 750μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 75V
M550B757M075AS Applications
There are a lot of KEMET M550B757M075AS applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M550B757M075AS
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    2.051Lx1.992W 52.10mmx50.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    no
  • Voltage - Rated
    75V
  • Capacitance
    750μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.20mm