  • TCOB1A336M8R
TCOB1A336M8R
advertisement
Manufacturer No:
TCOB1A336M8R
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-TCOB1A336M8R
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCOB1A336M8R Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 150mOhm @ 100kHz.Supports leakage currents of 0.033mA.Capacitance 33μF governs its operation.In order for 10V to function properly, it requires the rated (DC) voltage (Urdu).There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 10V.The maximum height seated of 0.083 2.10mm°C enables stable operation.
TCOB1A336M8R Features
a 150mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.033mA
with a capacitance of 33μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 10V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 10V
TCOB1A336M8R Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor TCOB1A336M8R applications of tantalum polymer capacitors.
  • Smart phone
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Notebook
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
TCOB1A336M8R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    TCO
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.033mA
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm