  • T540D477K003AH8505
T540D477K003AH8505
advertisement
Manufacturer No:
T540D477K003AH8505
HK JDW NO:
417-T540D477K003AH8505
Purchasing and Inquiry
T540D477K003AH8505 Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 40mOhm @ 100kHz.Capacitance is 470μF when it operates.Powered by -55°C~125°C. Rated AC voltage.Voltage is rated at 3V which allows for high efficiency.In the seated position, it has a maximum height of 0.122 3.10mm°C, so it is stable under all conditions.
T540D477K003AH8505 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 470μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 3V
T540D477K003AH8505 Applications
There are a lot of KEMET T540D477K003AH8505 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D477K003AH8505
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    no
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm