  • TCPCF0J226MJAR0300
TCPCF0J226MJAR0300
advertisement
Manufacturer No:
TCPCF0J226MJAR0300
HK JDW NO:
703-TCPCF0J226MJAR0300
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCPCF0J226MJAR0300 Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 300mOhm @ 100kHz.The capacitance is 22μF when it operates.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.With a voltage of 6.3V, high efficiency is possible.It has a maximum seated height of 0.039 1.00mm°C, which enables stable operation.
TCPCF0J226MJAR0300 Features
a 300mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 22μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
TCPCF0J226MJAR0300 Applications
  • Smart phone
  • Tablets
  • Notebook
  • Power supplies
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
TCPCF0J226MJAR0300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PCF
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    22μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    J
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm