  • TCPCF0J476MOAR201U
TCPCF0J476MOAR201U
advertisement
Manufacturer No:
TCPCF0J476MOAR201U
HK JDW NO:
703-TCPCF0J476MOAR201U
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCPCF0J476MOAR201U Overview
In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 200mOhm @ 100kHz.With a capacitance of 47μF, it operates.Voltage - Rated AC is -55°C~105°CV.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 6.3V.The maximum height seated of 0.031 0.80mm°C enables stable operation.
TCPCF0J476MOAR201U Features
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
TCPCF0J476MOAR201U Applications
  • Notebook
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Smart phone
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
TCPCF0J476MOAR201U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PCF
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    O
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm