  • TCX122U025N1C
TCX122U025N1C
advertisement
Manufacturer No:
TCX122U025N1C
HK JDW NO:
192-TCX122U025N1C
Package:
Axial, Can
Datasheet:
TCX122U025N1C
Description:
TCX 1200μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 1.899A 1.000Diax1.125L 25.40mmx28.58mm -55°C~105°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
TCX122U025N1C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TCX
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.000Diax1.125L 25.40mmx28.58mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    109mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.899A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.899A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.16A @ 2.4kHz
  • Diameter
    25.4mm
  • Height
    28.6mm