  • TCX372U025L2L
TCX372U025L2L
advertisement
Manufacturer No:
TCX372U025L2L
HK JDW NO:
192-TCX372U025L2L
Package:
Axial, Can
Datasheet:
TCX372U025L2L
Description:
TCX 3700μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 4.37A 0.875Diax2.625L 22.22mmx66.68mm -55°C~105°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
TCX372U025L2L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    TCX
  • Size / Dimension
    0.875Diax2.625L 22.22mmx66.68mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    3700μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    37mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    4.37A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.37A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.98A @ 2.4kHz
  • Diameter
    22.2mm
  • Height
    66.7mm