  • TDZVTR27
TDZVTR27
advertisement
Manufacturer No:
TDZVTR27
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-TDZVTR27
Package:
2-SMD, Flat Lead
Datasheet:
TDZVTR27
Purchasing and Inquiry
TDZVTR27 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 10μA @ 19V is required.10% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.This device should be operated with 10mA as the working test voltage.
TDZVTR27 Features
reverse leakage current of 10μA @ 19V
10μA @ 19V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 10mA
minimal dynamic impedance is 10mA
TDZVTR27 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor TDZVTR27 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
TDZVTR27
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TDZVTR27.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Flat Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 19V
  • Case Connection
    CATHODE
  • Power - Max
    500mW
  • Reference Voltage
    27V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    27V
  • Voltage Tol-Max
    10%
  • Working Test Current
    10mA