  • TEA1753LT/N1,518
TEA1753LT/N1,518
advertisement
Manufacturer No:
TEA1753LT/N1,518
HK JDW NO:
568-TEA1753LT/N1,518
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
TEA1753LT/N1,518
Description:
16 Terminations15V~38V TEA1753 AC to DC power converterGreenChip? III Series 250kHz
Purchasing and Inquiry
TEA1753LT/N1,518 Overview
In the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, the ac to dc converter is embedded.In Tape & Reel (TR) AC/DC power converter, it is available.As you can see, this AC/DC converter is mounted in the way of Surface Mount .For the ac dc converter to perform at its best, it should be operated at a temperature of -40°C~150°C TJ °C.The switching frequency reaches 250kHz .This AC/DC converter is suitable for operation in the range of 15V~38V supply voltage (Vcc/Vdd).In total, there are 16 terminations.Up to 16 pins are present on the ac-dc converter.It is a member of GreenChip? III manufacturer family.Based on the TEA1753 family, you can search for similar acdc converters.Switching Regulator or Controllers contains the ac to dc conversions.On the basis of a unique technique, it is possible to ensure an input voltage with the maximum value of 650V .
TEA1753LT/N1,518 Features
Packaged with 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Switching Frequency at 250kHz
TEA1753LT/N1,518 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. TEA1753LT/N1,518 AC DC Converters applications.
  • White goods
  • Air Conditioning
  • Air conditioners
  • Dimmers
  • Power adapters for network devices
  • Low power ac?dc Adapters for Chargers
  • Battery Chargers
  • Wireless System
  • Laptops
  • Utility meters
Step5Bar-code shipping tag
TEA1753LT/N1,518
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
    GreenChip™ III
  • JESD-609 Code
    e3
    16
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    250W
  • HTS Code
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    TEA1753
  • Input Voltage-Nom
    20V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    15V~38V
  • Frequency - Switching
    250kHz
  • Input Voltage (Max)
    650V
  • Control Technique
    RESONANT CONTROL
  • Switcher Configuration
    BOOST
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage
  • Voltage - Start Up
    22V
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm