  • TEQ 200-4816WIR
TEQ 200-4816WIR
advertisement
Manufacturer No:
TEQ 200-4816WIR
Manufacturer:
Traco Power
HK JDW NO:
809-TEQ 200-4816WIR
Package:
Datasheet:
TEQ 200-4816WIR
Description:
DC/DC CONVERTER 28V 210W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TEQ 200-4816WIR
    Select All
  • Output Voltage
    16V
  • Voltage - Output 1
    28V
  • Voltage - Input (Min)
    19V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    7.5A
  • Total Power Output-Max
    200W
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2014
  • Series
    TEQ 20WIR (20W)
  • Size / Dimension
    4.06Lx3.50W x 3.45 H 103.1mmx88.9mmx87.6mm
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    12
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Industrial, ITE (Commercial), Railway
  • Power (Watts)
    210W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, cULus, cURus
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    2.25kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V