  • TFZVTR11B
TFZVTR11B
advertisement
Manufacturer No:
TFZVTR11B
HK JDW NO:
687-TFZVTR11B
Datasheet:
TFZVTR11B
Purchasing and Inquiry
TFZVTR11B Overview
A reverse leakage current of 200nA @ 8V is required to supply this electrical device.Zener (Nom) voltage is reduced to 11V during operation.This device must be operated with the working test voltage set to 10mA.
TFZVTR11B Features
reverse leakage current of 200nA @ 8V
200nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 10mA
minimal dynamic impedance is 10mA
TFZVTR11B Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor TFZVTR11B applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
TFZVTR11B
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TFZVTR11B.
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    10Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200nA @ 8V
  • Case Connection
    CATHODE
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Reference Voltage
    11V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    11V
  • Zener Voltage
    11V
  • Working Test Current
    10mA